Що е то зъбен камък?
Зъбният камък представлява жълтеникаво отлагане по зъбите, което се образува, когато зъбната плака се втвърди.
Самата зъбна плака е мек, лепкав филм, който се натрупва върху зъбите. Плаката съдържа бактерии, които произвеждат киселини, които атакуват зъбите и могат да увредят и венците. Тя съдържа милиони бактерии, които се “хранят” с храната и напитките, които приемаме всеки ден. Ако зъбната плака не се отстрани в рамките на 24-72 часа, тя се превръща в зъбен камък.
Как можем да предотвратим натрупването на зъбен камък?
Добрата орална хигиена е от изключително значение за борбата с този камък. Правилната техника на миене на зъбите и използването на подходяща четка и паста за зъби свеждат до минимум натрупването на зъбен камък. Прилагането на допълнителни средства за хигиена като конци за зъби, интердентални четки за зъби, орални душове и вода за уста още повече увеличават шансовете ви за успех срещу неприятеля.
Как да премахна зъбния камък?
Докато плаката може да бъде премахната чрез щателно почистване у дома, зъбнияткамък може да бъде отстранен само от професионалист в стоматологичен кабинет.
Защо е необходимо да предотвратим натрупването на зъбен камък?
Зъбният камък има пореста, грапава повърхност, която привлича към себе си зъбна плака, която се превръща в зъбен камък, т.е. получава се порочен цикъл. Освен това той е главният виновник за заболяванията на венците и поддържащата зъбите кост. Той може да доведе до загубата на зъб. Освен това влошава естетиката - има жълт или понякога по-тъмен цвят и епричина е за лош дъх.
Кои пациенти са склонни да натрупат повече зъбен камък?
-
тези с незадоволителна орална хигиена
-
пациенти с брекети
-
пациенти с ортодонтски аномалии - струпване на зъбии др.
-
пушачи
-
пациенти с някои общи заболявания - диабет
Хората се различават значително по своята чувствителност към натрупването на зъбен камък. За мнозина тези отлагания се натрупват по-бързо с възрастта.
Какво причинява зъбният камък?
Зъбният камък води до възпаление на венците - гингивит. Това е възвратимо състояние. Главните симптоми са: червени, подути венци, които кървят при миене на зъбите или спонтанно.
Ако гингивитът не се лекува, води до пародонтит.При него освен венците страда и поддържащата зъбите кост, която се стопява и зъбите започват да се клатят.
Кои храни допринасят за натрупването на зъбна плака и зъбен камък?
Приемът на храни с високо съдържание на въглехидрати и прости захари улесняват натрупването на зъбна плака и зъбен камък. Такива захари са например:
- захарозата - неизбежна част от любимите безалкохолните напитки и бонбони,
- нишестето - във всички хлебни продукти, както и в най-добрия приятел на всяка храна - картофите.
Колко често трябва да се почиства зъбният камък?
Това е строго индивидуално и зависи от това колко често и какво количество зъбен камък натрупвате. Ние препоръчваме почистване и преглед на зъбите на всеки шест месеца и по-често за пациентите, които вече имат заболявания на венците или имат риск от развитие на такива.
Каква е процедурата на отстраняване на зъбен камък?
Зъбния камък се отстранява както над, така и под венците - в джобовете, където венците са се отделили от зъба. Кореновите повърхности се заглаждат, за да се подпомогне повторното прикрепване на венците към зъба. Манипулацията се извършва с ултразвук.
Ултразвук
Със своето енергично, повтарящо се движение върхът на ултразвуковия скалер разбива втърдените отлагания върху зъба без да го уврежда. Скалерът премахва и петна в допълнение към зъбния камък. Всъщност върхът на инструмента се движи толкова бързо, че трябва да се охлади от постоянен поток - вода. Освен че предпазва върха от прегряване, водата непрекъснато изхвърля остатъците от обработваната зона. И това има допълнително предимство: Когато водата преминава през вибриращия връх, тя създава милиони малки мехурчета - ефект, наречен кавитация. Това има доказана ефективност при разрушаване на стените на бактериалните клетки и нарушаване на предпочитаната среда от вредни бактерии.
Те са толкова ефективни, колкото ръчните инструменти за отстраняване на зъбен камък в плитки джобове на венците и значително по-ефективни при джобове по-големи от 4 мм.
Специално проектираните накрайници могат да проникнат по-дълбоко в пародонталните джобове, отколкото ръчните инструменти и са по-ефективни при почистване на трудни кътчета като фуркации (области,където корените се свързват помежду си в многокореновизъби).
Когато се използват правилно, тези накрайнициса по-благоприятни за структурата на зъбите, което е особено важно при многократно почистване.
Те изискват по-малко време от ръчните инструменти за една и съща работа.