Екстракцията, или изваждането на зъб, се извършва по различни показания
- Зъби с напреднал кариозен процес, когато кариесът е под нивото на венеца и е невъзможно изгубените тъкани да бъдат възстановени
- фрактурирани зъби с неблагоприятна прогноза
- Зъби с периодонтит, при които не е възможно да се ликвидира възпалението
- Зъби с киста, неподдаващи се на лечение
- Зъби, причинители на абсцес, които са неподлежащи на еднодонтско лечение
- Разклатени зъби
- Свръхбройни зъби
- Ретинирани зъби, създаващи локална симптоматика
- Зъби, възпрепятстващи задържането на протезата
Денталната медицина цели запазването на всички зъби. Но в определени случаи ваденето е единствената възможност. Поддържането на добра орална хигиена и редовните профилактични прегледи намаляват до минимум риска от вадене.
Поставя ли се упойка при вадене на зъб?
Да, поставя се местна упойка и пациентът не усеща абсолютно нищо при ваденето на зъба.Ако зъболекарят прецени, че има нужда раната може да бъде зашита.
Какво трябва да правя след вадене на зъб?
След изваждането на зъба, зъболекарят поставя марля в устата, която трябва да държите 10-20 минути. Целта е да се спре кървенето от раната. Важно е да не приемате храни, докато мине действието на упойката, за да не нараните меките тъкани в устата несъзнателно. Течности могат да се приемат.
Първият ден е желателно храните и напитките, които приемате да са студени. Ако има риск от развитието на инфекция, зъболекарят предписва антибиотик преди или след изваждането. Ако имате болка след изваждането, можете да приемате обезболяващи -но в никакъв случай не и Аспирин.
Поставянето на студен компрес външно в областта на изваждането намалява риска от подуване и действа благоприяно. Алкохолните напитки и тютюнопушенето трябва да се избягват през първите 24 часа. Физическо натоварване също трябва да се избягва. Оралната хигиена не трябва да се преустановява. Единствено първия ден след ваденето трябва да се внимава с четкането в областта на раната, за да не се премахне кръвния съсирек.