Всички деца са изложени са риск от развитието на кариеси много фактори допринасят за честотата му. Кариесът остава едно от най-често срещаните заболявания при децата.
Много родители имат погрешно схващане, че не е необходимо да се лекуват млечните зъби на децата, защото те ще бъдат сменени.
За да бъде детето ви здраво е необходимо зъбите му да бъдат здрави, независимо дали са млечни или постоянни.
Кариозните, нелекувани зъби могат да доведат до:
-
болезнени и опасни инфекции
-
влошено хранене
-
проблеми с развитието на речта
-
нарушения на външния вид
-
проблеми със захапката - вашето дете може да се нуждае от ортодонтско лечение, за да се предотвратят дългосрочни проблеми в захапката
Често се налага преждевременно вадене на млечни зъби поради силно напреднал кариозен процес. Всеки зъб има точно определено време на смяна и това не е случайно. При изваждане на млечен зъб преди да е дошло времето му за смяна е възможно съседните зъби да се наклонят към празното пространсто и да го заемат. По този начин няма да има място за постоянния зъб и той може да остане в костта (ретиниран). Точно затова е важно да се лекуват зъбките навреме.
Защо децата развиват кариеси?
Основна причина за развитието на кариеси е бактериалната инфекция.
Честият прием на въглехидрати (бонбони, сладкиши, газирани напитки, зърнени храни, хляб) и недостатъчно добрата хигиена при малките деца са причина за натрупване на зъбна плака (мек, лепкав, жълтеникав филм, който се натрупва върху зъбите).
Бактериите, които нормално обитават устната кухина разграждат захарта и започват да отделят различни вещества като млечна киселина.
С течение на времето, киселините, които произвеждат бактериите изяждат зъбния емайл и образуват кариес. В следващия етап бактериите си проправят път към дентина и кариесът се задълбочава.
Какви са симптомите на кариес при децата?
Наличието на бели петна по зъбите е признак на начален кариес. Белите петна означават, че е настъпил процес на деминерализация на зъбния емайл. Този етап е напълно възвратим, защото все още не се е сформирала кухина. Ако не се обърне внимание след кратко време се появява кухина. Тя е със светлокафяв до черен цвят и при напредване на процеса се засяга и нерва на зъба.
При някои деца кариеса може да се развива съвсем безсимптомно и те да не разберат, докато зъболекар не го открие. При други деца са налице чувствителност при прием на сладки, студени и/или топли храни и напитки - което кара децата да се оплачат на родителите и да се окажат в зъболекарския кабинет.
Защо е важно да посетите зъболекаря навреме?
Зъбките при децата са по-слабо минерализирани и поради тази причина процесите се развиват много бързо.Пътят "бяло петно - повърхностен - среден/дълбок кариес - пулпит - периодонтит" се изминава доста бързо.
Как протича лечението при децата?
Това зависи от стадия на развитие на кариеса. В повечето случаи лечението изисква отстраняване на засегнатата част на зъба и заместването му с пломба.
Как мога да помогна за предотвратяване на кариес при моето дете?
Профилактиката на зъбния включва добра хигиена още при появата на първото зъбче.
Грижа за детските зъби
-
Мийте зъбите на детето си поне два пъти на ден и особено преди лягане.
-
Оставете децата да си мият зъбите сами, за да придобият добри навици, но трябва да направите истинското миене вместо тях.
-
Водете детето си на зъболекар на всеки 6 месеца. Уведомете зъболекаря дали детето ви има вредни навици като смучене на палец или дишане през устата.
-
Вашето дете може да се нуждае от ортодонтско лечение, за да предотврати дългосрочни проблеми.
Уверете се,че детето ви има правилен хранителен режим. Ограничете храните,които са лепвави и с високо съдържание на захари. Не добавяйте мед или други подсладители към водата на детето, както и трябва да се избягва и приема на сокове преди лягане.
Ако детето е на 6г. направете консултация със зъболекаря относно силанизиране на зъбите. Силантите са отлична превантивна мярка.
Храни с нисък риск от развитие на кариес:
- плодове
- зеленчуци
- мляко
- сирене
- ядки
- прясно изцедени сокове
Храни с висок риск от развитие на кариес
- торти
- сладкиши
- бисквити
- гумени мечета
- дъвки със захар
- безалкохолни напитки
- студен чай
- сокове с изкуствени подсладители