Кариесът е един от най-често срещаните здравословни проблеми в света. Среща се както при деца, така и при възрастни.
Какво е кариес?
Кариесът е заболяване на твърдите зъбни тъкани, което води до тяхното разрушаване. За развитието му спомагат редица фактори като натрупването на зъбна плака (недобра устна хигиена), честота на въглехидратното хранене, количество и състав на слюнката, наследственост и др.
Съдържание:
- Рискови фактори
- Симптоми
- Лечение
- Усложнения
- Профилактика
- Контакти
Рискови фактори
Местоположение на зъбите
Най-често кариесът възниква в задните зъби (молари и премолари). Тези зъби имат много ямки и вдлъбнатини, които могат да събират частици храна. В резултат на това е по-трудно да се поддържат чисти, отколкото предните зъби, които са по-гладки и леснодостъпни.
Въглехидратни храни
Храни като сладкиши, бисквити, торти, бонбони, чипсове, зърнени храни и безалкохолни напитки са по-склонни да причинят кариес, отколкото храните, които лесно се отмиват от слюнката.
Неправилно миене
Неправилното миене на зъбите не отстранява зъбната плака и благоприятства развитието на кариеси.
Възраст
Кариесите се срещат във всякаква възраст. Особено податливи са малките деца - тъй като зъбите им са по-слабо минерализирани. При възрастните венците се отдръпват и зъбите стават по-уязвими. Освен това много от лекарствата, които приемат, намалява потока на слюнката, което улеснява развитието на кариес.
Състав на слюнката
Слюнката съдържа вещества, които се противопоставят на киселините, произвеждани от бактериите, т.е. осъществява защитно дейстие. Някои лекарства, както и облъчвания на главата и шията, намаляват производството на слюнка и увеличават риска от кариес.
Заболявания
При някои заболяваниа, например гастроезофагеална рефлуксна болест, има връщане на стомашна киселина в устата, която причинява значително увреждане на зъбите.
Какви са симптомите на кариеса?
Симптомите варират в зависимост от степента на развитие на кариес. В някои случаи може да протече напълно безсимптомно, а в други са налице следните симптоми:
- чувствителност на зъбите
- лека до остра болка при ядене на студени, топли или сладки храни и напитки
- видима кухина на зъб
Как се лекува кариес?
Лечението зависи от стадия. Ако кариесът е диагностициран в стадий на бяло петно се прилагат препарати, целящи реминерализацията на зъба. Те съдържат калций, флуор, фосфор, магнезий, казеин и др.съставки. Необходимо е да се подобри оралната хигиена и да се ограничи приема на сладки храни.
Когато кариесът е преминал в стадий, при който вече е налице кухина е необходимо да се премахне кариозната тъкан и да се постави обтурация (пломба).
Какво ще стане, ако не лекувам кариес?
Оставен нелекуван, кариесът става все по-голям и засяга все по-дълбоките слоеве на зъбите. Може да доведе до пулпит, който е обект на ендодонтията, абсцес, счупване на зъб, проблеми с дъвченето.
Как да се предпазим от развитието на кариес?
- Избягване на захарни храни и напитки или ако се приемат то да бъде с основното хранене;
- Редовно и правилно миене на зъбите. Това трябва да става 2 пъти на ден - сутрин и вечер, след хранене. Времетраенето да не е по-малко от 3 минути.
- Прием на антибактериална вода за уста и / или дъвки без захар са помощници в почистването на зъбите от хранителни остатъци.
Кога да посетя зъболекаря?
Има случаи, в които кариесите протичат безсимптомно. Именно затова са нужни чести прегледи, за да се вземат мерки навреме.
В KS Dent премахваме кариеса по най-безболезнения и бърз начин и използваме най-висок клас материали за обтурация. Пациентите ни се чувстват сигурни и спокойни в нашите ръце.
Запишете профиклатичен час сега:
При възникване на въпроси, можете да ни пишете на smile@ksdent.bg или във Фейсбук